Zvuky Prahy / Sounds of Prague

terénní nahrávky, zvukové umění, rádio, zvukové procházky
field recordings, sound art, radio, sound walks

Tiché město

Tagy: noc zvony
Autor: lloyd (Lloyd Dunn aka ...)
Odesláno: 2020-03-20
Nahráno: 2020-03-16
Práva: Creative Commons Licence
Stáhnout: a-quiet-city1.mp3

Nedávno jsem vyšel ze svého bytu do ulic neznámého města;většinou města bez lidí. Praha každoročně přivítá miliony návštěvníků. Rojí se kolem atrakcí, plní ulice. Chlastají pivo a utrácejí penéze za bezcenné tretky. Jsou záhubou baroknosti města; někteří zanechávají grafity na vzácných památkách. Někdy se smějí nad věcmí, které Pražané berou vážně, jindy se děsí toho, co místní považují za banální. Dnes to vypadá, jako by přišlo tornádo a všechny je odneslo.

Nejen návštěvníky, ale i místní obyvatele. Usnesením vlády, počínaje půlnocí 16. března 2020, každý, kdo nemá důvod být na veřejnosti, musí zůstat doma. Je to pro naši vlastní bezpečnost a pro bezpečnost ostatních.

Večer před tím jsem naposledy vyšel. Planeta Venuše, dostatečně jasná, aby vrhla stín, visí na severní obloze. Světlo z večerky na rohu se rozlévá po ulici, když se obchodník chystá zavřít. Zastavím se nedaleko Lorety. Stojím v prázdných ulicích Nového Světa a slyším v jedenáct hodin vzdálený zvon katedrály sv. Víta na Hradčanech.

Jaký nový svět nás čeká, až to zase zkončí?

nula.cc/58925 klidné město