Zvuky Prahy / Sounds of Prague

terénní nahrávky, zvukové umění, rádio, zvukové procházky
field recordings, sound art, radio, sound walks

Brutalistní Máj

Autor: milos (Miloš Vojtěchov...)
Odesláno: 2023-01-13
Nahráno: 2023-01-12
Práva: Creative Commons Licence
Stáhnout: maj.mp3

Rekonstrukce Máje, která od léta brutálně ozvučuje široké okolí od rána do noci křižovatky Národní, byla zahájena po půl století. Pro veřejnost by se měl Máj otevřít znovu koncem roku 2023.

Máj byl otevřen pro veřejnost v roce 1975 pod názvem PRIOR 2 na místě, kde stál před tím novogotický Šporkův palác a potom dřevěný pavilon. Autoři projektu byli architekti libereckého SIALu arch. John Eisler, M. Masák a M. Rainiš, kteří se inspirovali meziválečným funkcionalismem a brutalismem. Pohled na fasádu s eskalátorovou halou je dnes zakryt vedlejší novostavbou obchodního centra Quadrio z roku 2014. Zadní fasáda do Vladislavovy ulice má prosklenou eskalátorovou halu. V interiéru haly byly viditelné technicistní prvky eskalátorů a podest u vstupu do jednotlivých pater.

Jako Máj byl známý do pádu komunistického režimu v po roce 1992 došlo k přejmenování na Kmart podle řetězce, který jej vlastnil. V roce 1996 se vlastníkem a provozovatelem stala společnost Tesco, která obchodní dům provozovala pod svou značkou. Po rekonstrukci interiérů a zavedení nové koncepce firmy změnila společnost Tesco v září 2009 značku na My. V roce 2018 koupila dům společnost AMADEUS Real Estate. Amadeus real kterou vlastní pražská rodina Klánových "oživuje zapomenuté budovy a přetváří je do funkčních prostorů 21. století. Anebo staví nové. Nikdy nezapomínají na citlivý přístup ke všem dotčeným stranám a k historické hodnotě." a spolupracuje s Martinem Rajnišem na rekonstrukci.

Nahrával jsem z pasáže bývalého nakladatelství Mladá fronta.

https://www.odmaj.cz/