Zvuky Prahy / Sounds of Prague

terénní nahrávky, zvukové umění, rádio, zvukové procházky
field recordings, sound art, radio, sound walks

Křehké Rudolfinum

Autor: milos (Miloš Vojtěchov...)
Odesláno: 2023-01-27
Nahráno: 2023-01-27
Práva: Creative Commons Licence
Stáhnout: rudolf.mp3

Jiří Weil ve slavném příběhu vypráví příběh o tom, jak za války dva zaměstnanci magistrátu Antonín Bečvář a Josef Stankovský na střeše Rudolfina hledají sochu Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Jako příslušníka méněcenné rasy ho na přání zastupujícího říšského protektora pana Heydricha mají odstranit, protože protektor nemůže mít nad sebou, na budově, ve které má svoji kancelář podobné i když kamenné podezřelé individuum. Omylem, soudíce podle velikosti sošného nosu, sundaji nakonec ti dva údržbáři nebohého Richarda Wagnera.

Nahrávka kombinuje zvuk vody z tajícícího sněhu na střeše Rudolfina, padající okapem s ambientem z výstavy fragilités, hlavně zvukovou stopu z projekce filmu Williama Kentridge, Sibyl.

"Zranitelnost a křehkost se dnes staly klíčovými koncepty, které se vztahují jak ke stavu člověka, tak ekologie. Výstava fragilités tyto pojmy, vize a citové vlastnosti rozvíjí, přičemž napříč generacemi i historií spojuje umělce a umělkyně, kteří se různými způsoby hluboce zabývají křehkostí a reflektují napětí, spletitosti i paradoxy v ní obsažené."

z textu kurátorek..
https://www.galerierudolfinum.cz