Zvuky Prahy / Sounds of Prague

terénní nahrávky, zvukové umění, rádio, zvukové procházky
field recordings, sound art, radio, sound walks

Zvukové krajiny Faty Morgany

Autor: milos (Miloš Vojtěchovský)
Odesláno: 2020-03-14
Nahráno: 2020-03-11
Práva: Creative Commons Licence
Stáhnout: sklenik.mp3

Největší interiérovou zvukovou instalaci v Praze najdete v trojském skleníku Fata Morgana. Prostorem o rozloze 1750 čtverečních metrů se z reproduktorů ozývají hlasy ptáků, možná i obojživelníků. Nezjistil jsem jestli jsou lokalizované k jednotlivým biotopům a nenašel informace o které živočichy jde. (na webu je uvedeno: ptáci, opice, hyeny, cikády, žáby a další). V největší části skleníku je simulace tropického lesa, kde jsou zastoupené rostlinami Jižní Ameriky a středoamerických lokalit, flórou Austrálie a Oceánie, Afriky a Madagaskaru, Vietnamu, Sundských ostrovů a Filipín. Je zde dokonce tropické jezero a vodopád. V chlazené části projdete prostředím vysokých hor s rostlinami And, horských oblastí pevninské i ostrovní Asie a subtropické jižní Afriky. Centrální část je věnována vegetaci stolových hor Venezuely, formaci tzv. tepuí.

Skleník v Botanické zahradě v Troji byl postaven v letech 1996 až 2003, po rekonstrukci znovu otevřen v roce 2012. Celkové náklady neměly původně přesáhnout 20 milionů korun, nakonec to bylo víc než 200 milionů. Podle wikipedie realizaci provázely "podezřelé okolnosti a nezákonné postupy", za stavbu bez stavebního povolení byla v roce 2001 stavebním úřadem vyměřena Botanické zahradě pokuta půl milionu korun. Roční provozní náklady v roce 2003 byly deset milionů korun.

Nahrávku zvukového ambientu jsem obohatil o hlas milovaného flétňáka australského, který mi tam chyběl. Ostatně je to celé o virtuální realitě: „fata“ je italsky víla a Morgana je jméno fiktivní sestry krále Artuše od kulatého stolu.