Zvuky Prahy / Sounds of Prague

terénní nahrávky, zvukové umění, rádio, zvukové procházky
field recordings, sound art, radio, sound walks

Hlava na Národní

Tagy: děti stroje
Autor: milos (Miloš Vojtěchov...)
Odesláno: 2014-11-27
Nahráno: 2014-11-24
Práva: Creative Commons Licence
Stáhnout: hlava.mp3

Pro majitele obchodního centra Quadro společnost CPI Property Group navrhl a vytvořil David Černý kinetickou plastiku inspirovanou Franzem Kafkou. Hlava je gigantická jak tajemné postavy vyhlížející z pobřeží Velikonočního ostrova: výška 11 metrů, z nerezové oceli, váha 30 tun. Developer za ní zaplatil údajně 30 miliónů. Jednotlivé horizontální segmenty řízené v nitru ukrytým aparátem se pohybují kolem osy a hlava se ve fázích po piazzettě rozhlíží způsobem, připomínajícím (spíš než Franze) podobu Julia Fučíka, Arnolda Schwarzeneggera ve filmu Terminátor, nebo animované šmidry Karla Nepraše. Nahrávka zachycuje akustické prostředí na náměstí vedle budovy a vibrace sejmuté z povrchu plastiky pomocí kontaktního mikrofonu.
Několik let zela na Národní hluboká jáma a stanice metra Národní byla na přání soukromého podnikatele na rok uzavřena. Záchranný archeologický výzkum dokumentoval ranně gotické sklepy a židovské náhrobní kameny. Pokusy prohlásit lokaci za kulturní památku neprošly přes bývalého ministra kultury Mudr. Jiřího Bessera. Majitel pozemku i budovy, postavené podle návrhu ateliéru Cígler Marani Architects je finančník Judr. Radovan Vítek.
Komerční palác Quadro včetně příspěvku Davida Černého a Maxima Velčovského jsou dobrým příkladem mizení veřejného prostoru v centru Prahy: výsledek vzorné součinnosti korporací a soukromých developerů, "kulturní politiky" pražského magistrátu, ignorance činovníků ministerstva kultury a nezájmu hlasu veřejnosti. Náměsti /nevím proč se v Praze ujalo říkat tomu piazzetta?/ je teď zóna nabitá energií, která mi přijde tísnivější, než byla předtím kamenná "národní pustina" se špinavou, nefungující fontánou skleněnou sochou bez vody Pavla Trnky, trčící zde bezmocně donedávna. Palác Quadro a příliš naleštěná socha jsou hrdým triumfem vůle kapitálu - příznakem vyprázdněné hipsterské doby. Je třeba příznat, že točící se hlava je u turistů oblíbená a že funguje bezchybně.