Zvuky Prahy / Sounds of Prague

terénní nahrávky, zvukové umění, rádio, zvukové procházky
field recordings, sound art, radio, sound walks

Prameny petřínské rusalky a ptáci

Autor: milos (Miloš Vojtěchovský)
Odesláno: 2020-03-28
Nahráno: 2020-03-28
Práva: Creative Commons Licence
Stáhnout: petrinvoda.mp3

Jeden z mnoha Petřínských pramenů, který musí být docela mocný napájí Horní jezírko se sochou lachtana. Potom voda stéká k Dolnímu jezírku většinou ve štole pod zemí. Zvuk proudící vody je slyšet většinou z kanálů. Nad Horním jezírkem jsou postaveny dvě vodárny a vedle stojí boží muka, vlastně sluneční hodiny, zároveň morový sloup z roku 1686. Stál původně na Žižkově nedaleko dnešního kostela sv. Prokopa a začátem 20. století, když radní toužili vytvořit z Kinského zahrady skanzen Národopisného muzea byl přesunut sem. Na místo čtyř ciferníků je zobrazen Kristus na kříži a tři ochránci proti nakažlivým nemocem. Nahrávky jsem pořídil na několika místech po cestě nahoru od Kinského paláce a spojil dohromady.

Podle legendy tam, kde dnes je nedaleký kostel sv. Vavřince bývalo kultovní místo označené "časoměrným sloupem", patrně šlo o vysoký menhir. Svatý Vojtěch, jako zavilý bojovník proti starému režimu a přírodním bohům nechal kámen povalit, ale kupodivu se tři kusy přelomeného sloupu přestěhovaly na Vyšehrad, kde jako Čertův sloup trčí dnes.

Kolem náhorní plošiny Petřína, nebo Hory svatého Vavřince lze dodnes potkati rusalky, které o zdejší prameny, sloužícím obyvatelům Malé Strany jako zdroj pitné vody pečují. Prameny byly posvátné a chráněné mocí magickou i právem zákonným.

O kousek dál od Horního jezírka jsou dodnes ruiny Domu čp. 242 - zahradního pavilonu, později proslulé jako slavná Restaurace U Jezírka“. Zahradní pavilon rodiny Kinských z roku 1830 je dnes v havarijním, "místy až archeologizovaném" stavu a patří záhadné společnosti ETAM s.r.o. sídlící v Radlicích.