Polední zvon na piazzettě - náměstí Václava H.
V říjnu roku 2016 tehdejší pražská primátorka Adriana Krnáčová prohlásila: „Domnívám se, že tento prostor výborně vystihuje a reprezentuje to, o co Havel usiloval. O setkávání se, o diskusi, o svobodné myšlení a o humanitu.”
Kurt Gebauer přilípnul při té příležitosti ke kamenné zdi divadla v nadživotní velikosti sochu červeného, jakoby nafukovacího srdce. Kolem jsou v dlažbě zapuštěna další, spletená z železných prutů. Ta mají symbolizovat vězení, kde V.H. strávil celkově 5 let. Zájemci a fanoušci na laminátový povrch sochy posílají bývalému prezidentovi své vzkazy. Vznikl zde jakýsi sepulkrální, votivní palimpset, ke kterému jsou lákáni svými bedekry turisté. Teď zmizeli
Prostor piazzety Národního divadla navrhl brutální architekt Karel Prager v rámci projektu Nové scény. Budova, které se pro její prosklenou fasádu přezdívalo v 80 letech „půllitr“ nebo „akumulačky“, stojí na místě bývalých Chourových (také Kaurových) domů, postavených v letech 1844-48. Ty uzavíraly jižní frontu Národní ulice mezi divadlem a voršilským klášterem. V 50. letech byl jejich technický stav údajně havarijní a v roce 1959 magistrát rozhodl o jejich zbourání.
Zvon zněl dnes z věžičky nedalekého kláštera Sv. Voršily nezvykle jasně, doprovázen zoufalým hlomozením osamělého skejtbordisty a občas zahučením skoro prázdných tramvají.
- Pro psaní komentářů se přihlaste.